Chore dziecko a zwolnienie lekarskie - Kuncio.com
62
single,single-post,postid-62,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
doctor-563428_1280

11 lut Chore dziecko a zwolnienie lekarskie

No i nas również dopadło choróbsko. Już po tygodniu pracy wizja otrzymania zwolnienia lekarskiego była bardzo realna, ale się z tym liczyłam. Dziecko, chodzące do żłobka, często choruje. Niestety trzeba się na takie początki przygotować i przyjąć do wiadomości. Jednak jak to wygląda od strony praktycznej? Na jaką część wynagrodzenia możemy liczyć i kto ma je wypłacać?

Gdy zachoruje nam dziecko otrzymujemy od lekarza zwolnienie lekarskie na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny. Potocznie takie zwolnienie nazywa się zwolnieniem L-4 na dziecko i przysługuje każdemu ubezpieczonemu. W przypadku, gdy firma liczy mniej niż 20 pracowników wynagrodzenie za czas przebywania na zwolnieniu wypłaca ZUS i jest to tzw. zasiłek opiekuńczy. Co ważne prawo do zasiłku ma zarówno matka, jak i ojciec dziecka. W przypadku dzieci do lat 2, prawo do zasiłku przysługuje nawet wtedy kiedy są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zająć się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia – nie wiedzieć czemu zanim nie zaczęłam tego zgłębiać myślałam, że jest to 100% – i co równie istotne, łączny okres wypłaty z powodu opieki nad dziećmi nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Podstawę do obliczania wymiaru zasiłku stanowi przeciętne, miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających otrzymanie zwolnienia lekarskiego.

Tak wygląda to w skrócie. Oczywiście podstawowym dokumentem, uprawniającym do pobierania zasiłku jest zaświadczenie lekarskie.

Więcej informacji na temat zasiłku opiekuńczego można znaleźć na stronie ZUS. Warto wiedzieć, jakie ma się możliwości.

No Comments

Post A Comment