Dobry ojciec. Jak nim być? - Kuncio.com
Kim jest dobry ojciec? Jak nim być? Ojcostwo to nie jest łatwa sprawa. Ojcostwo to ciągła nauka, również samego siebie.
dobry ojciec, jak być dobrym ojcem
15574
single,single-post,postid-15574,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
Tata i córka

23 cze Dobry ojciec. Jak nim być?

Bycie ojcem.

Czy w ogóle mężczyźni myślą o tym, aby być ojcami?

Mają takie plany, myślą jak kobiety i czy tego potrzebują?

Jako kobiecie trudno mi mówić za mężczyzn, od których bardzo się różnimy. A wystarczy spojrzeć na banalne życiowe sytuacje. Gdy ja przeliczam nasz budżet na pampersy, czyli ile mogłabym ich mieć z tego co zostało na mym koncie, on przelicza na puszki piwa. Widać różnicę?

Czyli myślimy inaczej. A jak jest z ojcostwem? No i z instynktem? O matkach mówi się, że mają instynkt macierzyński, a ojcowie?

Postanowiłam zapytać samych mężczyzn, co oznacza dla nich bycie ojcem? A do tego jak być dobrym ojcem? Nie ma co szukać zbyt daleko, dlatego moim rozmówcą był oczywiście mój mąż. Nie mogłam go pominąć poruszając ten temat.

– Wiesz Magda, to tylko się tak może wydawać, że my faceci nie jesteśmy przygotowani na dzieci. Gdy znajdujemy właściwą kobietę to chcemy mieć dzieci. One powodują, że „miękniemy”, szczególnie jeśli ma się córkę. Ja to w końcu wiem i nawet jak się na nią wkurzę i krzyknę to po 5 minutach mam wyrzuty sumienia.

Nie czujemy jak kobiety, bo w końcu to nie my chodzimy przez 9 miesięcy w ciąży, ale też mamy instynkt, bynajmniej tak mi się wydaje, że ja mam. Rodzi się w nas taka postać wojownika, czujemy, że musimy zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Rodzą się w nas pewne uczucia, których wcześniej nie czuliśmy, działamy instynktownie. Uczymy się ojcostwa, ja uczę się go cały czas. Tak jak Wy uczycie się bycia matkami. Z nami jest mimo wszystko podobnie jak z kobietami, przecież nie każda jest dobrą matką i nie każda powinna nią być, tak samo jest z mężczyznami. Są tacy, którzy nigdy nie powinni mieć dzieci.

No dobra, a czy w takim razie uważasz, że jesteś dobrym ojcem?

-No nie wiem.

Trudno powiedzieć.

W sumie to myślę, że tak. Jestem po prostu najlepszym ojcem jakim mogę być. Chcę, aby moja córka była szczęśliwa i uśmiechnięta, żeby była sobą, nie żyła w strachu, żeby czuła się wartościowym człowiekiem i staram się dbać o tę jej równowagę najlepiej jak potrafię. Nie zawsze mi to wychodzi, dlatego mam Ciebie żebyś mi czasami co nieco podpowiedziała. 😉 Nie ma przepisu na bycie dobrym ojcem, tego trzeba się uczyć. Wyciągać wnioski ze swoich zachowań i ze swoich porażek, żeby drugi raz nie popełnić tych samych.

Bycie ojcem zaczyna ewoluować. Zmienia się. Ojcowie coraz częściej uczestniczą w życiu  swych dzieci. Może czasami są do tego przymuszani i im się nie chce. Nie chodzę za każdym razem z radością na plac zabaw, bo wolałbym poleżeć albo się przespać. No, ale Wam się chyba też zawsze nie chce, więc akurat uważam, że to zdrowy odruch. Jednocześnie dobrze, że tak się dzieje. Pamiętasz jak któregoś razu poszedłem z Polą na plac zabaw i byli tam sami ojcowie. Naprawdę, sami, samiuteńcy, bez wyjątku. Nie było żadnej matki.

– Pamiętam, a dlaczego akurat tę sytuację wspominasz?

Bo wtedy tak sobie rozmawialiśmy, że kurde jak te czasy się zmieniły. Kiedyś to na placach były praktycznie tylko matki, a teraz zdarza się, że żadnej kobiety się nie zobaczy. I tak sobie myślę, że nie jest to nic złego. To chyba tylko pokazuje, że opieka nad dzieckiem nie jest tylko domeną kobiet i że nawet nie powinno tak być. Przecież to też jest moja córka, więc dlaczego miałbym się nią nie zajmować? Dlaczego mam jej nie przewijać pieluch? – mimo że nie było to moje ulubione zajęcie, no ale cóż. Dlaczego mam jej nie odprowadzać do żłobka? Dlaczego niby mam być na „nie” na wiele innych rzeczy? Nie widzę powodu, dla którego miałoby tak być.

– Ja, podobnie jak ojciec mojej córki :), nie widzę powodu. Uważam, że rodzice muszą angażować się w wychowanie i opiekę nad dziećmi razem. Tutaj też jest istotna postawa kobiety, która musi czasami pomóc tej drugiej stronie się zaangażować. W końcu mężczyźni też się muszą wszystkiego nauczyć, a jak mają to zrobić jeśli się ich odsuwa. :)

Nie ma przepisu na bycie dobrym ojcem. Tego trzeba się uczyć. Po prostu bądź najlepszym ojcem jakim możesz być.

No Comments

Post A Comment